8.4  Заходи першої допомоги при нещасних випадках

При загорянні одягу полум'я га­сять, накидаючи на потерпілого ковдру із щільної тканини, а яшо її під руками немає, то полум'я за відсутності сторонньої допомоги повинен гасити сам потерпілий, обертаючись на підлозі. Коли по­лум'я погашено, одяг з потерпілого знімають (розрізуючи його но­жицями) тільки в тому випадку, якщо він не пристав до обгорілих ділянок тіла (пухирі чіпати не можна) і викликають лікаря.

При опіку пальців рук, щоб уникнути появи пухирів, слід негай­но занурити їх у міцний розчин перманганату калію. В разі сильних опіків необхідно звернутися до лікаря.

При отруєнні автопрепаратом у всіх випадках треба негайно викликати лікаря. До приходу лікаря потерпілого обов'язково по­класти, оскільки при фізичному напруженні отрута всмоктується в організм швидше й вірогідність ускладнень (зокрема набряк легенів та мозку) збільшується.

При отруєннях до приходу лікаря треба допомогти потерпілому промити шлунок. Для цього йому слід дати три—чотири склянки води із сіллю або сухою гірчицею (дві чайних ложки на склянку води). В де­яких випадках замість солі або гірчиш краще взяти питну соду (при от­руєннях фосфорорганічними речовинами, метиловим спиртом).

Не можна промивати шлунок у разі отруєння їдкими речовина­ми» оскільки при зворотному русі по стравоходу їдка речовина ще раз травмує слизову оболонку і може спричинити набряк гортані.

Після промивання шлунка потерпілому потрібно дати а кім нова не вугілля (дві - чотири столових ложки вугілля, розведеного у 100...200 мл воли).

При більшості видів отруєнь корисно покласти на голову по­терпілого лід, що зменшить вплив отрути на мозок, усуне хворобли­ве збудження.

У випадку затримки приходу лікаря після вугілля потерпілому слід дати глауберову сіль (столова ложка на склянку води), яка пе­решкоджає всмоктуванню отрути в кишковик.

Як правило, в разі отруєння потерпілому не рекомендується да­вати молоко, оскільки багато які отрути добре розчиняються в жи­рах, а відповідно й у молоці; всмоктування отрути при цьому відбу­вається швидше.

При потраплянні отруйної речовини на шкіру її слід негайно вида­лити, а забруднений одяг — зняти. Уражену ділянку тіла витирають, а потім промивають теплою водою з милом. У разі потрапляння на шкіру оцтової есенції цю ділянку шкіри треба обробити розчином питної соди (дві чайних ложки на склянку води). Цим самим роз­чином промивають очі. Якщо в очі потрапили інші речовини (луги, бензин), то їх краще промити молоком.