4.5 Екструзія

Найпоширенішим видом переробки пластмас є екструзія. За допомогою цієї технології виготовляють довгомірні вироби плити та профілі різної конфігурації, а також пустотілі профілі.

Схема отримання довгомірних профілів методом екструзії наведена на рисунку 4.4.

1 розігріта термоформуєма композиційна суміш; 2 робочий циліндр

екструдера; 3 філь’єра; 4 довгомірний виріб

Рисунок 4.4 Схема отримання довгомірних профілів методом екструзії

Екструзія – це видавлювання пластмаси із порожнини через отвір під тиском. Пластмаса знаходиться у розплавленому стані, але після виходу через отвір миттєво  затвердіває і набуває форми отвору при необмеженій довжині. Здійснюють на спеціальних шнекових машинах, які призначені для виготовлення пластмасових труб, а також для нанесення ізоляції на дріт (точно так наносять на дріт і гумову ізоляцію).

Сутність даного технологічного процесу полягає в тому, що сформована та розігріта термоформуєма композиційна суміш витискується через профільний отвір філь’єри. Такий метод є досить продуктивним, але має недолік: невелике відхилення від технології порушує складні процеси течії та формування пластмасових виробів. Також ця технологія обмежена профільними виробами. Наприклад, для виготовлення сидіння стільця спочатку на екструдері отримують плоску плиту, а потім в розігрітій прес-формі пластичним деформуванням отримують кінцевий продукт (рис. 4.5) [1, 2].

а отримання на екструдері плоскої плити (1 розігріта термоформуєма композиційна суміш, 2 робочий циліндр екструдера, 3 філь’єра,

4 плоска плита); б формування виробу пластичним деформуванням

в розігрітій прес-формі (5 виріб, 6 матриця, 7 пуансон);

в отриманий виріб об’ємної форми

Рисунок 4.5 Схема отримання об’ємних виробів методом екструзії