2.11 Рідинні прокладки

Серед численних варіантів ущільнень в сучасних машинах велике поширення набули ущільнення фланцевих з'єднань за допомогою твердих прокладок з картону, пароніту і інших полімерних матеріалів. До числа недоліків таких з'єднань відносяться: необхідність створення певного тиску на прокладку, оскільки в процесі виникнення залишкової деформацій в прокладці порушується герметичність стику; при тривалій роботі (або зберіганні) відбувається старіння матеріалів (ageing of material) прокладок, що веде також до порушення герметичності з'єднання, необхідності точного пригону контактуючих поверхонь (викривлення і перекоси недопустимі), а також строгої послідовності в затягуванні різьбових з'єднань при створенні тиску на прокладку. Все це знижує надійність фланцевого з'єднання і агрегату в цілому.

Новим напрямом в області герметизації з'єднань є вживання вязкотекучих матеріалів для ущільнення фланцевих стиків, які одержали найменування рідинних прокладок. Вони підрозділяються на висихаючи, невисихаючі і вулканізуючі. Вільно міняючи форму при накладенні зусилля, вони добре заповнюють мікро і макронерівності поверхні деталей і створюють високий ступінь герметичності з'єднань; наявність адгезії між матеріалом рідинної прокладки і деталлю підвищує надійність герметизації з'єднання. По свої суті рідинна прокладка, як правило, представляє полімерну (олігомерну або еластомерну) композицію.

Спеціально для ремонтних цілей розроблена одно пакувальна самовулканізуюча рідинна прокладка (компаунд) КЛТ-75Т (ТУ 38.403435-82) на основі кремнійорганічних каучуків. Вона характеризується високими деформаційними властивостями: умовна міцність при розтягуванні не менше 1,0 МПа, відносне подовження при розриві не менше 120 %. Рідинна прокладка замінює традиційні прокладки з картону, пароніта. Температурний інтервал експлуатації прокладки складає від -55 до + 300C, що дозволяє відновлювати прокладки головки блоку при їх місцевому пошкодженні.