ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ ТА ПЕДАГОГІКИ
Лабораторний практикум
 
2. “Намалюйте будинок”


Цей тест один із найпоширеніших в країнах Європи. Тому хто працює з цим тестом, пропонується намалювати те, що виникає в його уяві при слові “будинок”. Елементи малюнка дозволяють виявити найвиразніші риси вашого психологічного портрета.


Інтерпретація

Ви намалювали:

Стандартний міський багатоповерховий будинок. У Вас не надто поширений характер. Малюнок видав, що у Вас риси сухої, замкнутої людини, яка віддає перевагу зосередженню на своїх власних проблемах, не обговорюючи їх з іншими людьми. Вам притаманна категоричність суджень.

Приземкуватий невеликий будинок. Якщо Ви намалювали його з дуже низьким дахом, Вас останнім часом, напевно, не полишає почуття втоми, пригніченості від повсякденних турбот. Вам часто згадуються епізоди з прожитого життя, але найчастіше і в спогадах Ви не знаходите нічого втішного, що розвіювало б Ваше невдоволення сьогоднішнім днем.

Фортеця – такий малюнок палацу, фортеці виявляє легковажність, несерйозність людини. У такої людини сильно розвинена уява, схильність до сентиментальності. Вона часто відчуває брак часу, особливо при виконанні службових обов’язків.

Добротний сільський будинок. Такий малюнок говорить про невдоволеність побутовими умовами. Якщо людина, яка малює такий будинок, самотня або бездітна, то цілком можливо, що в неї назріла гостра потреба дітей. Якщо біля дому намальована міцна огорожа – така деталь, скоріше за все, говорить про замкнутість характеру людини. Якщо біля дому намальована клумба чи “посаджені” дерева – це означає наявність в характері такої риси, як довір’я до людей. І ще про огорожу: чим нижча вона на малюнку, тим більше у досліджуваного прагнення до спілкування з людьми.

Двері. Відсутність дверей на малюнку припускає психологічну неприступність, замкнутість, труднощі при прагненні розкритися перед іншими. Дуже маленькі двері – небажання впускати у своє “Я”. Парадні, великі двері – відвертість, товариськість, залежність від інших. Двері із замком – потаємність, захисні тенденції.

Якщо двері в намальованому будинкові розташовані посередині, то вірна ознака того, що Ви привітні і гостинні. Ґанок показує, що Ви людина великодушна, впевнена в собі. Про товариськість скажуть розчинені двері, про відлюдькуватість говорять, навпаки, двері зачинені. Якщо двері /вхід/ в будинок розташований збоку – вам бракує товариськості, Ви часто страждаєте від своєї неконтактності. Двері, котрі за розміром нагадують ворота, свідчать про непередбачуваність вчинків, про легковажність, суміжну з великодушністю, іноді навіть надмірною.

Будинок, намальований далеченько – замкненість.

Будинок поблизу – відкритість, гостинність.

Намальовано проекцію будинку (зверху) замість самого будинку – ознака серйозних внутрішніх конфліктів, проблем.

Дах – сфера фантазії. Якщо намальовано товстий контур даху – це свідчить про надмірний контроль над фантазією.

Водостічні труби – ознака посиленого захисту.

Вікна. Відсутність вікон означає замкнутість, у той час як велика кількість вікон символізує прагнення до контактів з людьми. Широко відкриті вікна – ознака розв’язності, прямолінійності. Якщо на вікнах є фіранки, це може свідчити про певну заклопотаність відносинами з середовищем. Відсутність фіранок – відсутність прагнення приховати свої почуття. Відсутність вікон на першому поверсі – ознака ворожості, відчуженості. Вікна лише на верхньому поверсі, але їх немає на першому поверсі – може свідчити про “прірву” між реальним життям і фантазією людини. Чим більші вікна в “побудованому” Вами будинку, тим багатший Ваш характер на відкритість, дружелюбність, привітність. Маленькі вікна – показник замкнутості. Заґратовані вікна свідчать про наявність жадібності, віконниці – про невміння швидко знаходити спільну мову з людьми, дружити.

Комин. Висота димового комину прямо пропорційна цілеспрямованості характеру. Комин з димом – ознака щедрості і здатності до співпереживання. Комин, з якого не йде дим, говорить про те, що Ваші емоції не мають яскравого забарвлення через численні розчарування, які спіткали Вас у житті. Якщо дим підіймається у вигляді тонкого струмка – ознака недостатньої емоційної теплоти людини. Відсутність на малюнку комина найчастіше є ознакою нечутливості людини або сильної депресії. У випадку, коли комин намальований з особливою ретельністю, по цеглині, з дрібними деталями, можна говорити про життєвий оптимізм.

Доріжки та сходинки. Доріжка біля дому чи тротуар свідчать, що Ви знаєте, чого хочете від життя. Гарно намальовані доріжки означають добрий контроль за своєю поведінкою і розвинуте почуття такту у стосунках з людьми. Довгі доріжки або сходинки говорять про відчуття дистанції в спілкуванні. Доріжка, що широка спочатку і звужується біля будинку, свідчить про спробу замаскувати бажання бути самотнім, що поєднується з поверхневою дружелюбністю.

Погода. Якщо зображено погану погоду – Ви сприймаєте оточуючий світ вороже, хмари – ознака боязкої тривоги, побоювань, депресії. Фігура людини, коли дме вітер, – припускає потребу в любові, турботі.

Якщо у вас на малюнку є інша людина – ваша дружина, або дитина, або батьки – це значить, що саме ця людина є рушійною силою у вашому житті.