Обробка металів різанням | Способи виготовлення металевих виробів

Фрезерування (Навчальний елемент №16)

Цілі
Закінчивши вивчення даного навчального елемента, студент повинен знати:
- визначення фрезерування;
- основні види фрезерних верстатів;
- основні типи фрез;
- поверхні, які обробляють на фрезерних верстатах.


Фрезерування (millsng) – процес обробки площин, фасонних і гвинтових поверхонь, нарізання шліців, різей і зубчастих коліс, отриманнягвинтових канавок за допомогою обертового ріжучого інструмента що називається фрезою (mill). Під час обробки фреза обертається, виконуючи головний рух різання, а заготовка пересувається прямолінійно, виконуючи рух подачі.

Фрезерування може бути проти подачі, коли рух фрези й заготовки протилежна фрезерування, і за подачею характеризується збігом напрямків обертання фрези й напрямку подачі. Фрезерні верстати є найбільш поширеними метало ріжучими верстатами. Існує багата типів фрезерних верстатів, але найпоширенішими є:

горизонтально-фрезерні, які використовують для обробки плоских й фасонних поверхонь, пазів, а також для нарізування циліндричних зубчастих коліс;
вертикально-фрезерні, які служать для обробки плоских поверхонь торцевими або кінцевими фрезами. Інструмент кріпиться консольно в вертикальному шпинделі.Фреза – багатолезовий інструмент, у якого по колу чи на торці розміщені ріжучі зубці ,які представляють собою найпростіші різці. Фрези розділяються на: 

циліндричні для обробки плоских поверхонь. Конструктивною особливістю цих фрез є розташування різальних ребер їх зубців на циліндричній зовнішній поверхні.
дискові призначені для обробки пазів і вузьких плоских поверхонь. Від циліндричних вони відрізняються невеликою шириною.
кінцеві (торцеві) застосовують для обробки плоских поверхонь. Вони мають головні різальні ребра на циліндричній або на конічній поверхні та різальні ребра на торці.
фасонні застосовують для обробки поверхонь складного профілю.Циліндричні зубчасті колеса фрезерують:

модульними дисковими фрезами на горизонтально-фрезерних верстатах;

модульними пальцевими фрезами на вертикально-фрезерних верстатах.

Пази (шпонкові) прямокутного перерізу   виконують кінцевими фрезами на вертикально-фрезерних верстатах .

Питання для самоконтролю
1. В чому полягає суть фрезерування?
2. Які існують основні типи фрез?
3. Які існують схеми фрезерування?
4. На які основні типи поділяють фрезерні верстати?